Europos dailiųjų amatų dienos (EDAD)

Europos dailiųjų amatų dienos (EDAD)

Europos dailiųjų amatų dienos (EDAD) yra didžiausias tarptautinis renginys, vykstantis kasmet kovo pabaigoje-balandžio pradžioje ir yra skirtas amatų sektoriaus pristatymui ir jų įvairovės skatinimui.  Kasmet virš 20 Europos šalių vyksta nemokami renginiai visuomenei: atvirų durų dienos amatininkų galerijose-dirbtuvėse, parodos, paskaitos, amatų pristatymai, edukaciniai praktiniai užsiėmimai. Europos dailiųjų amatų dienos pradėtos rengti 2012 m. Prancūzijoje, EDAD koordinuoja Prancūzijos nacionalinė amatų taryba (Institut National des Métiers d’Art- INMA). Iš viso Europoje vyksta apie 9000 renginių.

EDAD dienas Vilniuje nuo 2015 m. organizuoja Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, bendradarbiaudama su Vilniaus dailiųjų amatų asociacija.

Pilietiški, populiarūs ir vienijantys EDAD renginiai, vykstantys amatininkų dirbtuvėse, muziejuose ir kitose erdvėse, skiriami įvairaus amžiaus ir gyvenimo būdo lankytojams, tiek mėgėjams, tiek profesionalams, rankų darbo gaminių vartotojams bei kolekcionieriams. Šiandien visuomenė į dailiuosius amatus žvelgia kaip į šiuolaikišką ir net avangardinį sektorių, be kurio sunku įsivaizduoti Lietuvos visuomenę, kultūrą ir ekonomiką. Šiais metais Vilniuje buvo suplanuota virš 30 renginių, 4 parodos bei keli išskirtiniai susitikimai su amatininkais tema „Naudojamos žaliavos“. Be to, renginiai buvo numatyti Trakuose,  Žaislų muziejuje Vilniuje bei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmuose.

Vykdant Lietuvos Vyriausybės paskelbtas saugos priemones dėl COVID-19 pandemijos, 2020 m. buvo atšaukti visi EDAD renginiai Lietuvoje. EDAD renginiai dėl COVID-19 taip pat buvo atšaukti visoje Europoje. Vietoj renginių buvo sukurti penki trumpi vaizdo įrašai, pristatantys amatininkų galerijas-dirbtuves, darbo procesus, naudojamas žaliavas, galutinius gaminius. Smagaus žiūrėjimo!

Šių video metu susipažinsite su:

Juvelyrikos amatu. Meistras Darijus Gerlikas pasakoja apie juvelyrikos amatą, savo įkurtą juvelyrikos mokyklą-galeriją “Vilnensis” bei kviečia atvykti į galeriją pasižvalgyti po jo sukurtas juvelyrikos dirbinių kolekcijas.

Keramikos amatu. Vilniaus puodžių cecho direktorius Dainius Strazdas pasakoja apie tai, kodėl būtent Užupyje atsirado puodžių cecho dirbtuvės, kuriose gaminamos istorinės rekonstrukcijos, replikos, vyksta įvairios edukacijos. Vaizdo įraše meistras atkuria puodą, remdamasis XIII a. 3 deš. Brėžiniais, naudodamasis stovylu.

Vitražo amatu. Vitražistė Dovilė Lukoševičiūtė pasakoja apie Vilniaus senamiestyje veikiančią „Vitražo manufaktūrą“. Stiklių gatvėje įsikūrusios dirbtuvėlės išbandyti ir susipažinti su vitražo amatu siūlo visiems. Supažindinama su įvairiomis vitražo gamybos technikomis.

Rankiniu audimu staklėmis. Vaizdo įraše pristatoma audimo manufaktūra “Jūratė”. Gražina Kuzmickienė, manufaktūros direktorė, pasakoja, kaip savo galerijoje taiko senąjį audimo amatą kurti šiuolaikiškus gaminius. Parodomas audimo procesas nuo metimo darymo iki audinio pagaminimo.

 

Organizatoriai:

  • Vilniaus dailiųjų amatų asociacija: https://vdaa.lt/
  • Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra: http://www.vsaa.lt/

Projektą remia:

  • Vilniaus miesto savivaldybė https://vilnius.lt/lt/