2014 – 2016 m. tarptautinis projektas „Nykstančių tradicinių architektūros profesijų atgaivinimas (REDIAPRO)“

Šiuolaikinis pasaulis, spartėjantis globalizacijos procesas bei modernaus dizaino ir architektūros pastatų populiarumas jau kelis dešimtmečius iš pagrindų išstūmė senuosius tradicinius architektūrinius amatus ir pakeitė požiūrį į juos tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Tradicinės profesijos, tokios kaip dailidė, kalvis, koklininkas ir kt., tapo nepopuliarios, dažnai nepritaikomos ir nepuoselėjamos tiek vyresniosios, tiek jaunesniosios kartos atstovų. Daugelis profesionalių amatininkų šiuo metu užsiima apdailos darbais, o ne stato ar restauruoja tradicinius pastatus, ką atlieka darbininkai, tam visiškai neturintys patirties ir reikiamų įgūdžių. Dėl šių priežasčių tradicinius architektūros amatus bei profesijas yra būtina išsaugoti, atgaivinti, puoselėti bei perduoti ateities kartoms.

Šiandien augantis ir sustiprėjantis etno- ir ekologinis požiūriai pamažu sugrąžina senuosius amatus. Ši tendencija paskatino kurti ir įgyvendinti tarptautinį projektą „Nykstančių tradicinių architektūros profesijų atgaivinimas (REDIAPRO)“, vienijantį 8-ių šalių organizacijas siekiančias prisidėti ir paskatinti senųjų tradicinių profesijų išsaugojimą, skleisti tradicinius architektūros amatus ir profesijas, jas atgaivinti ir pritaikyti šiandieninio modernaus gyvenimo kontekste.

Tarptautinio projekto REDIAPRO tikslas – išsaugoti ir atgaivinti senuosius tradicinius architektūros amatus ir profesijas, juos viešinti, populiarinti ir pritaikyti tiesiogine forma tradicinėje bei modernioje architektūroje.

Projekte dalyvauja:
EK Asociacija (ÉK Egyesület), Budapeštas, Vengrija – http://www.ekegyesulet.hu
Kultūrinės ir edukacinės intervencijos centras Doctum, Granada, Ispanija –http://doctum.es
Vilniaus dailiųjų amatų asociacija, Vilnius, Lietuva – http://www.vdaa.lt
E.C.I.P.A. UMBRIA, Perudža, Italija – http://www.ecipaumbria.it
Stroyexpert – SEK Ltd, Sofija, Bulgarija – www.akademiasek.com
Asociacija Vanaajamaja, Mooste, Estija – http://www.vanaajamaja.ee
Architektūros studija Tektum, Cluj Napoca, Rumunija – http://www.tektum.ro
Edinburgh World Heritage, Edinburgas, Dž. Britanija – http://www.ewht.org.uk/

Pagrindinės projekto veiklos:
– Metodinės studijos „Nykstančių tradicinių architektūros profesijų atgaivinimas“ parengimas aštuoniomis kalbomis;
– 25 trumpametražių filmų – interviu su tradicinių amatų meistrais – sukūrimas;
– REDIAPRO tinklaraščio internete su kūrimas ir pildymas (http://rediapro.com/);
– 4 tarptautinių mainų-seminarų įgyvendinimas Lietuvoje, Rumunijoje, Italijoje, Dž. Britanijoje.
– 5 straipsnių kiekvienoje dalyvaujančioje šalyje apie REDIAPRO veiklas paskelbimas.

Dalyvavimas šiame tarptautiniame projekte suteikia galimybes pažinti užsienio šalių tradicinę architektūrą, įgauti inovatyvių teorinių ir praktinių patarimų dėl amatininkų kvalifikacijos kėlimo, sužinoti daugiau apie darbą tradicinės architektūros objektuose ir jų priežiūrą. Tarptautiniuose seminaruose taip pat pristatoma Lietuvos tradicinė medinė architektūra, jos nykimo priežastys, senosios technologijos ir išsaugojimo būdai, teoriniai ir praktiniai suaugusiųjų profesinio ugdymo amatų srityje modeliai. Tokiu būdu galima patobulinti neformaliojo mokymo kiekybę ir kokybę amatų srityje, kelti amatininkų kompetenciją ir kvalifikacijos lygį, taip pat apsaugoti tradicinę architektūrą nuo sunykimo.

Projektas finansuojamas Erasmus+ švietimo ir mokymo srities programos lėšomis.

Daugiau informacijos: http://www.erasmus-plius.lt/

Apie projekto REDIAPRO partnerių vizitą Vilniuje skaitykite čia.