Amatininkai sveikina Vilnių su 700 metų jubiliejumi

Šis video yra Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos ir partnerių 2021 m. įgyvendinto projekto „Europos dailiųjų amatų dienos Vilniuje“ dalis. Projektą rėmė Vilniaus miesto savivaldybė.

Europos dailiųjų amatų dienos (EDAD) yra didžiausias tarptautinis renginys, vykstantis kasmet kovo pabaigoje-balandžio pradžioje ir yra skirtas amatų sektoriaus pristatymui ir jų įvairovės skatinimui.  Kasmet virš 20 Europos šalių vyksta nemokami renginiai visuomenei: atvirų durų dienos amatininkų galerijose-dirbtuvėse, parodos, paskaitos, amatų pristatymai, edukaciniai praktiniai užsiėmimai. Europos dailiųjų amatų dienos pradėtos rengti 2012 m. Prancūzijoje, EDAD koordinuoja Prancūzijos nacionalinė amatų taryba (Institut National des Métiers d’Art- INMA). Iš viso Europoje vyksta apie 9000 renginių.

EDAD dienas Vilniuje nuo 2015 m. organizuoja Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, bendradarbiaudama su Vilniaus dailiųjų amatų asociacija.

Pilietiški, populiarūs ir vienijantys EDAD renginiai, vykstantys amatininkų dirbtuvėse, muziejuose ir kitose erdvėse, skiriami įvairaus amžiaus ir gyvenimo būdo lankytojams, tiek mėgėjams, tiek profesionalams, rankų darbo gaminių vartotojams bei kolekcionieriams. Šiandien visuomenė į dailiuosius amatus žvelgia kaip į šiuolaikišką ir net avangardinį sektorių, be kurio sunku įsivaizduoti Lietuvos visuomenę, kultūrą ir ekonomiką. Šiais metais Vilniuje buvo suplanuota virš 30 renginių, 4 parodos bei edukacijos su amatininkais.

Vilniaus amatininkai sveikina

Dėl sudėtingos situacijos 2021 m. pirmąjį ketvirtį tiek Lietuvoje, tiek Europoje, Europos dailiųjų amatų dienų renginiai buvo atšaukti tiek Lietuvoje, tiek Europoje (šis tarptautinis renginys vyksta beveik 20-tyje Europos šalių), ir nuspręsta visas projekto veiklas sutelkti ties numatyta viena iš projekto veiklų – 7-8 min. trukmės filmuko „Vilniaus amatininkai sveikina“ sukūrimu. Filmukas pristato vilniečiams, miesto svečiams sostinės Savivaldybės Amatų programos galerijas/dirbtuves, o drauge galerijų interjerus su įranga ir jų fizine buvimo vieta Vilniaus senamiesčio architektūros kontekste. Iš viso apsilankyta keturiose dirbtuvėse/galerijose: Vilniaus puodžių cechas (keramikos amatas), Juvelyrikos mokykla „Vilnensis“ (juvelyrikos amatas), Meno niša/Auksakalių gildija (emalio meno, auksakalystės amatas), Senųjų amatų dirbtuvės (knygrišystės amatas), audimo manufaktūra „Jūratė“ (audimo amatas), Vitražo manufaktūra (vitražo amatas).  Sukurtas filmukas yra dedikuotas Vilniaus 700-ųjų metų jubiliejui, kurį švęsime 2023 metais.

Smagaus žiūrėjimo!


Organizatoriai:

Vilniaus dailiųjų amatų asociacija: https://vdaa.lt/

Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra: http://www.vsaa.lt/

Projektą remia: Vilniaus miesto savivaldybė: https://vilnius.lt/lt/