Vilniaus puodžių cechas

Vilniaus puodžių cechas

Vilniaus puodžių cechas

Darbo laikas

II-V 11:00-19:00
VI 11:00-16:00
VII išeiginė

Steigėjai

Dainius Strazdas (dailininkas keramikas, krosnių restauratorius)
Elena Aleksejeva (dailininkė keramikė)
Jurgita Radžiūnaitė (dailininkė keramikė)
Andrius Alekna

Amato demonstravimas

Amatas demonstruojamas antradieniais, trečiadieniais ir penktadieniais 16:00–18:00. Įvairias keraminių indų žiedimo ir lipdymo technologijas demonstruoja profesionalūs keramikai Elena Aleksejeva, Laura Sodeikaitė, Dainius Strazdas.

Edukacinė programa

Mokymai suaugusiesiems:

Antradieniais 18.00 – 20.00

Trečiadieniais 18.00 – 20.00

Ketvirtadieniais 17.30 – 20.30

Mokymų metu dalyviai supažindinami su puodininkystės istorija, praktiškai išbando įvairias molio rūšis, tradicinius formavimo masės paruošimo bei minkymo būdus, taip pat lipdymo, žiedimo ir dekoravimo technikas. Žiedimo pamokos vyksta naudojant senuosius rekonstruotus X, XV, XVI a. puodžiaus žiedimo ratus. Užsiėmimų metu padaryti dirbiniai išdegami ir atiduodami autoriams.

Mokymai vaikams

Šeštadieniais 12:00–13:30 vyksta teminiai lipdymai vaikams. Mokomasi žiesti ant kojinio puodžiaus rato ir stovylo, lipdyti puoduką, arbatinuką, krepšelį, ežį, šuniuką ir t. t.

Istorija ir veiklos pristatymas

Lietuvos teritorijoje pirmieji keramikos dirbiniai pasirodė prieš 7 tūkstančius metų. Tai lipdyti, daugiausia smailiadugniai indai iš molio, kuriame gausu organikos priedų. Šie indai buvo išdegami atvirose ugniavietėse. Vėlesniais laikotarpiais į molį pradedama įmaišyti grūsto granito, indai tampa tvirtesni. Nuo IX–X a. indų gamybai Lietuvos teritorijoje pradedamas naudoti rankinis puodžiaus ratas (stovylas).

Ankstyvoji Vilniaus keramika nesiskyrė nuo apylinkių keramikos, tačiau XIV a., Vilniui tapus sostine, keramikos gamyba pamažu keičiasi: XIV–XV a. pasirodo pirmieji vietiniai glazūruoti dirbiniai, XV–XVI a. sandūroje jau dažnai naudojamas kojinis žiedimo ratas, speciali puodžiaus krosnis. Pagrįstai Vilnius gali didžiuotis savo koklininkystės laimėjimais – gotikinių ir renesansinių koklių kolekcija didžiausia Europoje, tai aukšto meninio lygio dirbiniai.

Dirbtuvėje-galerijoje veikia nuolatinės ir keičiamos parodos; čia galima supažindinti su pirmąja lipdytine keramika Lietuvos teritorijoje (Narvos kultūra, V tūkst.–II tūkst. vid. pr. m. e.), Vilniaus viduramžių buitine keramika – puodynėmis, keptuvėmis, troškintuvais, ypatingas dėmesys skiriamas koklininkystei, koklinių krosnių rekonstrukcijai. Mūsų dirbtuvėje pristatomas maždaug pusantro šimto metų nepertraukiamai veikusio Užupio puodininkystės centro (XVI a. vid.–XVIII a.) palikimas, taip pat populiarioji raugo keramika.

Vilniaus puodžių cechas vykdo archeologinių krosnių tyrimus ir rekonstrukcijas, žiedžia ir lipdo senosios keramikos analogus, atlieka įvairiausius užsakymus. Ateikit – papasakosim, parodysim, pabandysite patys!

te ne tik pamatyti naujausius lietuvių profesionalių dailininkų darbus, įsigyti ar užsisakyti išskirtinį autorinį papuošalą, juvelyrinį, emalio kūrinį, bet ir gauti išsamią informaciją apie juos.

Kontaktai

Nuotraukų galerija